• +48 796 738 550
  • kontakt@malowanieelewacji.pl

Malowanie elewacji – koszt, porady

Malowanie elewacji – koszt, porady

Malowanie elewacji zewnętrznej: jak malować, jaką farbą i na co zwrócić uwagę?

Farba do malowania elewacji domu, bloku czy innego budynku powinna być odpowiednio dobrana, aby wyglądać pięknie oraz spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to zadanie arcy trudne. Wytłumaczymy, czym kierować się wybierając farby elewacyjne oraz jak poprawnie przeprowadzić malowanie elewacji zewnętrznej.
Pytanie 1: Jaką ilość farby fasadowej potrzebujemy do malowania elewacji?
Z reguły dla elewacji typu baranek wydajność farby fasadowej to ok 0,3 l/m2 dla pierwszej warstwy oraz ok 0,2 l/m2 dla 2 warstwy.
Przy elewacji typu baranek 1mm dla typowego domu wynoszącej ok. 250 m2 elewacji i po odjęciu powierzchni okien pozostaje ok. 200 m2.

  1. 1 warstwa to 200*0,3 = 60 litrów
  2. 2 warstwa 200*0,2 = 40 litrów

Czyli do pomalowania wykorzystamy ok. 100 l farby fasadowej.

Pytanie 2: Co należy zrobić przed malowaniem?

Gruntowanie powierzchni przed jego pomalowaniem to czynność, która powinna poprzedzić malowanie. Dzięki temu procesowi farba będzie się „lepiej trzymać” powierzchni oraz ściana nie wpije niepotrzebnie farby. Grunt zwiększają przyczepność podłoża, jednocześnie zmniejszając jego nasiąkliwość. Dzięki nim łatwiej rozprowadzić farbę i potrzeba jej mniej do procesu malowania elewacji.
Ważne jest również naprawieniem wszelkich uszkodzeń oraz sprawdzenie czy podłoże wystarczająco mocno trzyma się ściany. Do tego celu można wykorzystać taśmę malarską, przyklejenie i błyskawiczne oderwanie pozwoli nam stwierdzić czy jakość podłoża jest wystarczająco mocna.
Tynki starych domów z reguły cementowe, cementowo-wapienne lub wapienne. Te ostatnie są najbardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli podłożem ma być właśnie taki tynk, najlepiej pomalować go farbą nieorganiczną.
Na nowych domach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mineralne oraz silikatowe, będące elementem systemu dociepleń. Z reguły farbę elewacyjną kupuje się razem z tynkiem. Zgodnie z prostą zasadą: jaki rodzaj tynku, taka farba, na przykład jeżeli tynk jest silikonowy, to farba też jest silikonowa.

WAŻNE! Po otynkowaniu ściana musi całkowicie wyschnąć, a to trwa co najmniej 30 dni, a czasami nawet dwa razy dłużej.