• +48 796 738 550
  • kontakt@malowanieelewacji.pl

Dobór farby do malowania domu lub bloku

Dobór farby do malowania domu lub bloku

Nie ma nic trudnego w doborze, farby do malowania elewacji domu czy bloku. W wypadku nowych budynków wybór jest miedzy farbami silnikowymi lub sylikatowymi. Ale czym się różnią i kiedy wybrać którą z nich?

Najważniejsze to dowiedzieć się jakiego rodzaju izolacja została zastosowana w przypadku danego budynku oraz jakie jest przeznaczenie.

  1. Farby silikonowe są trwalsze, mają lepsze właściwości hydrofobowe, lecz jednocześnie pogarszają właściwości oddychalności muru. Ma to znacznie w przypadku zastosowania wełny jako materiału izolującego dany budynek. Jeśli w procesie izolacji został zastosowany styropian wtedy to właśnie wybór farby silikonowej jest właściwym wyborem, gdyż farby silikonowe mają podobną charakterystykę do styropianu.
  2. Wełna mineralna determinuje zastosowanie farby silikatowej. Jednocześnie w miejscach narażonych na uszkodzenia lub miejsca w których możliwe są niechciane graffiti (w przypadku elewacji bloków mieszkalnych) znacznie bardziej właściwe wydaje się zastosowanie farb silikonowych. W takiej sytuacji dla optymalnego stosunku trwałości do ogólnej właściwości przenikalności wilgoci wybrać rozwiązanie mieszane w którym punktowo stosujemy silikonową farbę fasadową.