• +48 796 738 550
  • kontakt@malowanieelewacji.pl

Odnowienie elewacji domu czyli samodzielne malowanie

Odnowienie elewacji domu czyli samodzielne malowanie

Odnowienie elewacji domu to prosta droga do odświeżenia jej wyglądu. Proces ten możemy przeprowadzić w bardzo prosty sposób, bez konieczności zatrudniania drogich fachowców. Podpowiemy, jak przygotować powierzchnię, wybrać farbę oraz w jakiej kolejności realizować kolejne etapy malowania.

Sprawdzenie i przygotowanie podłoża

Zanim rozpoczniemy malowanie, przeanalizujmy stan podłoża. Najlepsze pod malowanie jest podłoże trwałe, nie posiadające pęknięć oraz zawilgoceń. Ocena, czy powierzchnia jest na tyle dobra nie zajmie nam wiele czasu. Na podstawie ogólnego przeglądu możemy podjąć decyzję o rozpoczęciu prac. Jeżeli podczas oględzin zauważymy rysy oraz pęknięcia – zastosujmy uniwersalną murarską lub zdecydujmy się na klej do systemów dociepleń.

Poważniejsze uchybienia to przede wszystkim kwestia izolacji. Przykładowo, do uzupełnienia styropianu zastosujemy taki sam materiał, potem w celu zabezpieczenia struktury stosujemy zaprawę oraz siatkę zbrojącą. Oprócz tego, koniecznie trzeba oczyścić te miejsce, w których farba się pyli lub widocznie odspaja. Kompletnie zniszczona farba powinna być natychmiastowo usunięta.

Przed rozpoczęciem malowania przeprowadzamy czyszczenie fasady. Usuwamy kurz, pleśń oraz mech. Zielony nalot neutralizowany jest przy pomocy biocydów oraz innych preparatów przeciwdziałających grzybom pleśniowym. Jeżeli napotkamy na trudności, skorzystajmy z pomocy szczotki drucianej oraz wody będącej pod ciśnieniem (należy dodać do niej detergent).

Potem przystępujemy do nakładania preparatu kompatybilnego z daną farbą elewacyjną. Obecność impregnatów jest konieczna, ponieważ są one odpowiedzialne za przyczepność środka właściwego, jednocześnie redukują jego chłonność. Ta właściwość powodują mniejsze zużycie preparatów dekoracyjnych. Warto dodać, że także odpowiedzialne są za równomierne pokrycie odświeżanej elewacji.

Wybór rodzaju farby

Farba elewacyjna musi pasować do malowanego podłoża. Kupując ją powinniśmy wiedzieć, jaka farba i tynk będzie nakładana na fasadę. Te parametry odgrywają istotną rolę. Odpowiedni wybór farby to gwarancja trwałości oraz odporność nowej struktury. Te właściwości mają także wpływ na paroprzepuszczalność całej ściany. Farba elewacyjna dobierana jest pod kątem rodzaju tynku. Opcji do wyboru jest kilka. Jeśli naszym zadaniem jest pomalowanie elewacji lub tynku cienkowarstwowego – wybierzmy farbę akrylową lub farbę silikonową. W przypadku malowania podłoża silikatowego zdecydujmy się na silikaty paroprzepuszczalne. Zastosujmy je również do niemalowanych wcześniej powierzchni typu tynki mineralne, cemontowe, oraz cementowo-wapienne. Tego rodzaju farby są odporne na szorowanie oraz działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z ich pomocą utrzymanie czyści na pomalowanej wcześniej powierzchni jest zdecydowanie łatwiejsze.

Istotną rolę odgrywa także kolor farby – Fasada domu nie powinna kontrastować z jej bezpośrednim otoczeniem (zabudową, małą architekturą, ogrodzeniem). Dobrze jest, jeżeli płynnie komponuje się z sąsiednimi budynkami i tworzy z nimi zgraną całość. Kolor fasady powinien być dobrany pod kątem innych elementów budynku – dachówki, stolarki okiennej i drzwiowej. Do uniwersalnych kolorów należy zaliczyć biały, odcienie pasteli, beżu. Do głosu w ostatnim czasie dochodzą jednak nieszablonowe rozwiązania kolorystyczne.

Kalkulatory internetowe przygotowane przez producentów pozwalają szczegółowo wyliczyć zapotrzebowanie na farby niezbędne do pomalowania elewacji.

Najlepsze warunki do malowania są określane przez producenta danej farby. Temperatura 20-25°C z reguła jest najlepszym wyborem. Dodatkowo jest to koniecznie malowanie wykonuje się w słoneczny dzień. Przed rozpoczęciem prac warto więc sprawdzić prognozę pogody oraz odpowiednio zabezpieczyć te elementy fasady, które nie będą malowane. Zabezpieczamy też bezpośrednią okolice budynku. Odpowiednio trzeba postąpić z narzędziami, których użyjemy. Wałek, pędzel oraz pistolet natryskowy dobieramy pod kątem struktury fasad oraz konsystencji farby.

Wałek używany jest do najgładszych powierzchni. Pędzel służy do porowatego podłoża mającego wyraźną strukturę. Wybór pistoletu bierze pod uwagę lepkość natryskiwanej farby (wskazówki znajdziemy na opakowaniu farby).

Do malowania elewacji wykorzystywana jest metoda tzw. „mokre na mokre” – miejsce przy miejscu. Cała płaszczyzna ścian powinna być pokryta za jednym zamachem. Malowanie nie powinno się odbywać w silnym nasłonecznieniu. Wtedy farba zbyt szybko zaschnie – barwa w poszczególnych miejscach elewacji zacznie się widocznie różnić. Malując na rusztowaniach warto korzystać z siatek osłonowych. Szczegółowo planujmy prace malarskie – elewacje południowe malujmy rano albo po południu. Położona farba będzie miała dobre warunki do powolnego schnięcia. Profesjonalnie przygotowana elewacja będzie nam służyć przez kolejne lata.