• +48 796 738 550
  • kontakt@malowanieelewacji.pl

Mycie elewacji z glonów

Mycie elewacji z glonów

Mycie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz czyszczenie z glonów i pleśni

Doradzamy, jak skutecznie wyczyścić elewację (również myjką ciśnieniową) oraz jak profesjonalnie ją pomalować i pozbyć się z niej niepożądanych glonów oraz pleśni ze ścian. Glony a nawet pleśń mogą pojawić się w momencie, gdy elewacja uległa zabrudzeniu kurzem lub sadzą.

Jak często należy przeprowadzać mycie elewacji?

Skala zabrudzenia jest uzależniona od lokalizacji domu. Elewacje szybciej ulegają zabrudzeniom w przypadku, gdy jej budynek znajduje się np. blisko zakładów przemysłowych lub ulic o wysokim natężeniu ruchu. Wpływ ma także faktura tynku. Gładkie powierzchnie charakteryzują się mniejszą podatnością na zabrudzenia. Znaczenie ma nasiąkliwość tynku. Im jest wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że deszcz spłucze zabrudzenia. Wtedy to szybciej wnikną razem z wodą głębiej jeszcze bardziej uwydatniając nieestetyczny efekt. Za zabrudzenie fasady bardzo często odpowiadają grzyby pleśniowe oraz glony. Jest to zauważalne w budynkach znajdujących się nieopodal lasów lub na terenie o większej wilgotności powietrza. Takie aspekty mają zdecydowany wpływ na odstępy czasu pomiędzy kolejnymi renowacjami elewacji.

WARTO WIEDZIEĆ

Mycie tynków – które tynki bardziej chłoną brud?

Wśród szerokiego wachlarza tynków cienkowarstwowych tynki mineralne wykazują największy poziom nasiąkliwości. Mniejsze właściwości tego rodzaju wykazują tynki silikatowe, akrylowe oraz silikonowe. Są one jednak mniej narażone na zabrudzenia. Potrafią też zachowywać przez długi czas naturalną barwę i wygląd. Tynki z fakturą kornik są bardziej zagrożone zabrudzeniami, z racji rowków, którą są idealnym miejscem dla pojawienia się zabrudzeń. Taki sam rodzaj tynku, ale o strukturze kamyczkowej lub baranka jest już mniej podatny na zanieczyszczenia. Im średnica z jamą jest mniejsza, tym tynk staje się gładszy. Tynki mineralne nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed glonami i pleśniami. Lepiej ochronione są za to tynki polimerowe – silikonowe, silikatowe, akrylowe oraz siloksanowe. One składają się z biocydów, substancji zapobiegających korozji biologicznej.

Jaki wybrać środek do czyszczenia elewacji

Najpierw musisz ocenić, w czym jest problem. Czy elewacja jest po prostu brudna, czy też została zaatakowana przez glony albo pleśń. Jeśli nie jesteś samodzielnie w stanie tego określić – poproś o pomoc specjalistę – mykologa budowlanego.

Mycie elewacji

Użycie wody pod ciśnieniem usunie zabrudzenie. Pomoże nam w tym myjka ciśnieniowa. Do wody dodawany jest wtedy detergent oraz środek specjalny do mycia fasad – znajdziemy go w ofercie każdego producenta i sprzedawcy systemów dociepleń. Przed przystąpieniem do mycia zawsze sprawdzajmy, czy myjka ma dobrze ustawione ciśnienie oraz czy użyliśmy właściwej dyszy. Prawidłową odległość pomiędzy dyszą a murem ustalimy na krótkim fragmencie ściany. Wyczyszczona powierzchnia powinna być potem skrupulatnie umyta wodą – teraz spokojnie może wysychać. Może być tak, że umyte ściany trzeba będzie jeszcze raz pomalować, szczególnie jeśli nie udało się usunąć całego brudu. Niewielkie zabrudzenia likwiduje się samym myciem. Malowanie i mycie elewacji zaliczane są do zabiegów typowo konserwacyjnych – przeprowadza się je raz na kilka lat.

Glony na elewacji – czyszczenie elewacji z glonów

Jeśli na naszych ścianach na stałe zagościły grzyby pleśniowe albo glony niezbędne będzie przeprowadzenie odkażania. Prowadzone jest ono z użyciem preparatów przystosowanych do ich likwidacji. Trzeba je jedynie używać zgodnie ze wskazówkami od producenta. Przed ich zakupem należy dokonać analizy późniejszego sposobu malowania elewacji. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jaka farba będzie najlepsza i kiedy będzie to możliwe. Jeżeli nie znajdziemy takich wskazówek – odpowiedź znajdziemy u przedstawiciela technicznego producenta.

Malowanie elewacji

Po usunięciu brudu z elewacji, często niezbędne jest jej powtórne pomalowanie. Zanim to jednak zrobimy, powinniśmy zapełnić wszystkie ubytki, rysy oraz pęknięcia. Pomogą nam w tym zaprawy akrylowe mające dużą elastyczność lub kity akrylowe (nakładane są wyciskarką ręczną). Rodzaj farby dopasowuje się do danego tynku. Do tynku mineralnego rekomendowane są farby silikonowe. Dobra farba została poddana analizom podatności na rozwój glonów oraz pleśni. Takie malowanie z reguły powinno się powtarzać raz na kilka lub kilkanaście lat.

Malowanie ścian impregnatem hydrofobizującym

Po wyczyszczeniu ściany, przystępujemy do jej zaimpregnowania (dzięki temu nie będzie się tak brudzić). Preparaty silikonowe, siloksanowe lub te z dodatkiem PTFE (teflon) są najlepszą opcją. Elewacja, która zostanie nimi pomalowana znacznie wolniej ulega zabrudzeniom – będziemy konserwować ją raz na kilka lat. Dobry impregnat nie zmieni koloru elewacji oraz nie spowoduje jej wybłyszczeń. Oprócz tego, nie wpłynie niekorzystnie na dyfuzję tynku – nie zmniejszy przepuszczalności.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Oto kilka wskazówek, które pozwolą na skuteczne pielęgnowanie elewacji klinkierowej.

Elewacja wykonana z cegły będzie spełniać swoje zadanie, jeżeli zostanie dobrze wykonana. Jeżeli spoina jest odpowiednio zapełniona, należy ją zlicować z murem, pomimo tego też, że może nabrać wklęsłego kształtu. Ubytki spoin prowadzą czasem do przeniknięcia wody przez elewację wykonaną z cegły – stąd też konieczność ich naprawy i pielęgnacji. Staranne położenie klinkieru nie wystarczy – trzeba także umieć ją konserwować. Elewację klinkierową pokrytą kurzem czyścimy parą wodną pod ciśnieniem albo wodą. Myjemy ją także gąbką oraz wodą z węża ogrodowego. Niewskazane jest przemoczenie elewacji.

Impregnowanie klinkierowych cegieł elewacyjnych

Impregnowanie jest rozwiązaniem skutecznym w momencie, gdy cegły elewacyjne mają nasiąkliwość przekraczającą poziom 6%. Miejsca narażone na wilgoć powinny szczególnie dokładnie zostać zaimpregnowane. Są to cokoły, parapety. Impregnat lekko przyciemnia klinkier, wpływa na fakturę klinkieru. Dodatkowo wpływa ono na strukturę materiału, przez co chroni cegły przez okres nawet do 7 lat. Znacząco wpływa na chłonność oraz zapobiega zabrudzeniom. Najlepsze impregnaty dają cegłom klinkierowym oddychać. Mur wykonany z tych cegieł oddaje wilgoć na zewnątrz.

Cegły o nasiąkliwości nieprzekraczającej 6% wykorzystują preparaty klinkierowe jako broń przeciwko zabrudzeniom oraz ich zaplamieniem. Świetnie wzmacniają zewnętrzną warstwę cegieł. Impregnaty nie mogą wnikać głębiej w materiał. Preparaty nie wpływają na wygląd cegły elewacyjnej – nie przyciemnią jej. Takie środki zabezpieczają cegły na okres ok. 7 lat. Zainfekowane cegły klinkierowe czyszczone są preparatami antykorozyjnymi. Są one rozcieńczone z wodą – stosuje się je zgodnie z zaleceniami producentów. Nowe preparaty nakłada się nawet po trzy razy.

Usuwanie zanieczyszczeń z elewacji klinkierowej

Pozostałości spoin zmywa się około 2 godziny po fugowaniu. Środki służące do usuwania wykwitów solnych oraz zabrudzeń cementowych i wapiennym są znacznie silniejsze – możliwe jest usuwanie już po upływie czasu. Skuteczne w usuwaniu wykwitów solnych są na przykład koncentraty wykonane na bazie kwasów rozcieńczonych z wodą. Koncentrat łączy się wtedy z chlorkiem znajdującym się w soli. Czyszczenie elewacji z zabrudzeń powinno się odbywać, gdy są one już suche. Elewacja przed czyszczeniem powinna być za to mocno zroszona wodą.