• +48 796 738 550
  • kontakt@malowanieelewacji.pl

Jak dbać o elewację?

Jak dbać o elewację?

Elewacja stale ulega zabrudzeniom. Dodatkowo mogą pojawić się na niej grzyby, glony a nawet pleśń. Dlatego też należy wiedzieć jak o nią dbać, jak należy ją myć. Oto kilka wartościowych porad na ten temat.

Jak często myć elewację?

Oczywiście mycie elewacji nie musi być wpisane na listę naszych co sobotnich obowiązków. To jak często musimy dokonać czyszczenia elewacji zależy od wielu czynników, które wpływają na jej zanieczyszczanie. Pierwszym z nich jest położenie domu. Sąsiedztwo ruchliwych ulic, zakładów przemysłowych lub bujnej roślinności przyspiesza powstawanie zabrudzeń. Istotny jest również rodzaj tynku oraz użytej farby. Im gładsza i mniej nasiąkliwa powierzchnia tym trudniej o powstawanie zanieczyszczeń. Najczęściej elewacja wymaga mycia co kilkanaście lat.

Środki czyszczące i proces mycia

Do czyszczenia elewacji należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni preparat do mycia. Będzie to zależało zarówno od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest elewacja, jak i od rodzaju zabrudzeń. Istotne są również narzędzia, których użyjemy. Najlepiej przysłużą się woda pod ciśnieniem i druciana szczotka. Jeśli posiadamy myjkę ciśnieniową, tym lepiej dla nas. Wybrany detergent należy dodać do wody, którą będziemy rozprowadzać pod wysokim ciśnieniem na elewacji. Kolejnym krokiem jest płukanie umytej powierzchni czystą wodą. Na koniec powinniśmy pozostawić ją aż do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wówczas można nakładać farbę czy impregnaty.

Mycie elewacji – klinkier, cegła

Elewacja z klinkieru

Tak naprawdę kluczem do czystej elewacji z klinkieru jest samo jej wykonanie. Pełna, zlicowana z murem spoina to gwarancja pięknej elewacji na lata. Dlatego to właśnie o nią należy dbać w pierwszej kolejności, zawsze usuwając wszelkie uszczerbki. Zmycie zabrudzeń z klinkierowej elewacji jest stosunkowo proste. Można do tego użyć wody pod ciśnieniem, gąbki lub pary wodnej. Metoda jest dowolna, byleby tylko nie moczyła nazbyt elewacji.

Najbardziej charakterystycznym zabrudzeniem dla klinkieru są wykwity solne. Na szczęście rynek obfituje w preparaty, które pozwalają pozbyć się ich w szybki i prosty sposób. Wystarczy zastosować się do zaleceń producenta oraz pamiętać o zroszeniu elewacji wodą przed i po myciu.

Elewacja ceglana

Ceglana elewacja świetnie się prezentuje, jednak jednocześnie jest narażona na wiele uszczerbków. Nie tylko brudzi się, ale również kruszy, jest podatna na glony, pleśń i grzyby a przez nieszczelne spoiny przedostaje się woda.

Zwykłe zabrudzenia można zmyć z cegieł za pomocą niewielkiej ilości wody oraz szczotki ryżowej. Nalotu organicznego należy pozbyć się przy użyciu symbolicznej ilości dowolnego środka dezynfekującego. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciężkimi zabrudzeniami będziemy musieli posłużyć się silnym, żrącym detergentem. Wyczyszczoną w ten sposób elewację należy dokładnie spłukać wodą. Najtrudniej jest usunąć z cegieł farbę. Proces ten wymaga piaskowania a i to nie zawsze gwarantuje otrzymanie pożądanego efektu. Co więcej zawsze ryzykujemy zniszczenie materiału. Najłatwiejszym i najmniej ryzykownym sposobem jest ponowne pomalowanie elewacji.

Jedną z najciekawszych metod czyszczenia cegieł jest ich gumkowanie. Polega ono na napylaniu pudrów roślinnych lub mineralnych przy użyciu sprężonego powietrza. Puder przylega do zanieczyszczeń, niejako “zabiera” je do siebie. Następnie jest on zasysany za pomocą specjalnego urządzenia razem z brudem. Metoda ta jest używana między innymi do renowacji zabytków.

Glony

Na każdym rodzaju elewacji mogą pojawić się glony. Wówczas trzeba skorzystać z preparatu grzybobójczego. Każdy z nich posiada odrębne zalecenia od producenta, do których koniecznie trzeba się zastosować. Przed umyciem całej elewacji warto przetestować zakupiony środek na jej niewielkiej powierzchni.

Naprawa elewacji

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ceglane elewację są piękne, ale też narażone na różnego rodzaju uszczerbki. Jedną z najważniejszych części dbania o elewację jest podtrzymywanie w jak najlepszym stanie jej spoin. Jeśli w którymś miejscu uległy one zniszczeniu należy usunąć resztki starej spoiny poprzez nacięcie i wydobycie jej rylcem. Następnie puste miejsce powinno zostać odkurzone i nawilżone za pomocą wody. Dopiero wówczas można nakładać nową spoinę, zaczynając od szczelin poziomych.

Często problem stanowią także zniszczone cegły. Dlatego też, jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy je wymieniać. Nowa cegła może pochodzić z innego starego muru jeśli tylko jest odpowiedniej jakości (po stuknięciu młotkiem wydaje metaliczny dźwięk). Oczywiście należy dopasować barwę wkładanych cegieł do reszty elewacji. Jeśli odcienie nieco różnią się od siebie elewację zawsze można pomalować.

Malowanie i impregnacja

Nasza elewacja jest już czysta a wszystkie ubytki i uszczerbki zostały pokonane, możemy więc przystąpić do nadania jej nowego, świeżego wyglądu. Rodzaj farby powinien być dopasowany do rodzaju tynku, z którego została wykonana elewacja.

Impregnowanie to zabieg, o którym wiele osób zapomina. Szkoda, gdyż pozwala on na wiele lat zapomnieć o zanieczyszczenia na elewacji. Dobre impregnaty zapobiegają przyleganiu brudu do powierzchni. Warto poświęcić szczególną uwagę miejscom, które są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki temu zapobiegniemy szybkiemu rozwojowi nalotów organicznych.

Wybierając impregnat należy kierować się tym, by pozwalał on cegłom oddychać. Jednocześnie także nie powinien on ani nabłyszczać elewacji, ani zmieniać jej barwy.